Rekrutacja na szkolenia i kursy prowadzona jest przez cały rok. Jeśli są Państwo zainteresowani naszą ofertą prosimy o złożenie wniosku na wybraną edycję szkolenia/kursu za pośrednictwem Systemu Monitorowania Kształcenia (SMK). Brak konta i złożenia wniosku przez system skutkuje uniemożliwieniem uczestnictwa w wybranych szkoleniach.
System dostępny jest na stronie smk.ezdrowie.gov.pl
Instrukcję jak założyć konto oraz złożyć wniosek w SMK znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce szkolenia-System Monitorowania Kształcenia.
WYMOGI FORMALNE
SZKOLENIA SPECJALIZACYJNE DLA PIELĘGNIAREK:
Do specjalizacji mogą przystąpić pielęgniarki/położne, które:
1. pracowały w zawodzie co najmniej przez dwa lata w okresie ostatnich 5 lat;
2. posiadają aktualne prawo wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej;
Każdy uczestnik specjalizacji musi posiadać kwalifikacje w zakresie badania fizykalnego (potwierdzenie w karcie specjalizacji uczestnika przed zaliczeniem szkolenia posiadane kwalifikacje), udokumentowane uwierzytelnioną kopią:
- dyplomu uzyskania tytułu specjalisty po 2001 r., lub
- zaświadczenia o ukończeniu kursu specjalistycznego Wywiad i badanie fizykalne, lub
- zaświadczenia o ukończeniu kursu z zakresu badania fizykalnego Advanced Physical Assessment, lub
- dyplomu uzyskania tytułu licencjata pielęgniarstwa/położnictwa, począwszy od naboru 2012/2013
KURSY KWALIFIKACYJNE DLA PIELĘGNIAREK:
Do kursu kwalifikacyjnego mogą przystąpić pielęgniarki/położne, które:
1. posiadają co najmniej 6-cio miesięczny staż pracy w zawodzie pielęgniarki/położnej;
2. posiadają aktualne prawo wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej;
Dodatkowo należy potwierdzić w dokumentacji przebiegu kształcenia, najpóźniej przed egzaminem przeprowadzonym po kursie kwalifikacyjnym, że pielęgniarka/położna posiada zaświadczenie o ukończeniu kursów:
• Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki- zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu Resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz Wykonania i interpretacji zapisu EKG u dorosłych dla pielęgniarek i położnych.
• Pielęgniarstwo chirurgiczne- zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu Resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla pielęgniarek i położnych oraz Wykonania i interpretacji zapisu EKG u dorosłych dla pielęgniarek i położnych.
• Pielęgniarstwo diabetologiczne- brak dodatkowych kursów
• Pielęgniarstwo geriatryczne- zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu Resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla pielęgniarek i położnych oraz Wykonania i interpretacji zapisu EKG u dorosłych dla pielęgniarek i położnych.
• Pielęgniarstwo internistyczne- zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu Resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla pielęgniarek i położnych oraz Wykonania i interpretacji zapisu EKG u dorosłych dla pielęgniarek i położnych.
• Pielęgniarstwo kardiologiczne- zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu Resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla pielęgniarek i położnych oraz Wykonania i interpretacji zapisu EKG u dorosłych dla pielęgniarek i położnych.
• Pielęgniarstwo nefrologiczne z dializoterapią- zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu Resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla pielęgniarek i położnych.
• Pielęgniarstwo neonatologiczne- brak dodatkowych kursów
• Pielęgniarstwo neurologiczne- zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu Resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla pielęgniarek i położnych.
• Pielęgniarstwo onkologiczne- brak dodatkowych kursów
• Pielęgniarstwo operacyjne- brak dodatkowych kursów
• Pielęgniarstwo opieki długoterminowej- brak dodatkowych kursów
• Pielęgniarstwo opieki paliatywnej- brak dodatkowych kursów
• Pielęgniarstwo pediatryczne- zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu Resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla pielęgniarek i położnych oraz Wykonania i interpretacji zapisu EKG u dorosłych dla pielęgniarek i położnych.
• Pielęgniarstwo psychiatryczne- brak dodatkowych kursów
• Pielęgniarstwo ratunkowe- zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu Resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz Resuscytacji krążeniowo-oddechowej noworodka.
• Pielęgniarstwo rodzinne- brak dodatkowych kursów
• Pielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowania- brak dodatkowych kursów
• Pielęgniarstwo transplantacyjne- zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu Resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla pielęgniarek i położnych. oraz Wykonania i interpretacji zapisu EKG u dorosłych+ szkolenia pielęgniarek dokonujących przetaczania krwi i jej składników- zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 20015 r. w sprawie szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników (Dz. U. poz. 363, z późn.zm.)
• Ochrona zdrowia pracujących- brak dodatkowych kursów
KURSY KWALIFIKACYJNE DLA POŁOŻNYCH:
• Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii- zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu Resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla pielęgniarek i położnych oraz Wykonania i interpretacji zapisu EKG u dorosłych dla pielęgniarek i położnych.
• Pielęgniarstwo operacyjne- brak dodatkowych kursów
• Pielęgniarstwo rodzinne- zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego z zakresu Resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz Resuscytacji oddechowo-krążeniowej noworodka dla pielęgniarek i położnych.
KURSY KWALIFIKACYJNE DLA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH:
• Pielęgniarstwo epidemiologiczne- brak dodatkowych kursów
Uwaga! Warunki posiadania zaświadczenia o ukończeniu kursów specjalistycznych w zakresie Resuscytacja krążeniowo-oddechowa dla pielęgniarek i położnych, Wykonanie i interpretacja zapisu EKG u u dorosłych dla pielęgniarek i położnych oraz Resuscytacji oddechowo-krążeniowej noworodka dla pielęgniarek i położnych nie dotyczą pielęgniarek, które:
- są pielęgniarkami systemu w rozumieniu art.3 pkt.6 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 757, z póżn. zm.) lub
- posiadają dyplom ratownika medycznego, lub
- posiadają zaświadczenie o ukończeniu kursu Advanced Life Support (ALS)
KURSY SPECJALISTYCZNE
Do kursu specjalistycznego mogą przystąpić pielęgniarki/położne, które:
1. posiadają aktualne prawo wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej;
KURSY DOKSZTAŁCAJĄCE
Do kursu dokształcającego mogą przystąpić pielęgniarki/położne, które:
1. posiadają aktualne prawo wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej;
ORDYNOWANIE LEKÓW I WYPISYWANIE RECEPT DLA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH:
Część I dotycząca ordynowania leków i wypisywania receptprzeznaczona jest zgodnie z art.15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1435, z późn. zm.) dla pielęgniarek i położnych posiadających dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarek i położnych posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.
Część II dotycząca wypisywania recept w ramach kontynuacji leczeniaprzeznaczona jest zgodnie z art.15a ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1435, z późn. zm.) dla pielęgniarek i położnych posiadających dyplom ukończenia studiów, co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarek i położnych posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.